Vés al contingut (premeu Retorn)

Nil Peguero, titulat del Grau en Enginyeria de Disseny Industrial i professor ATP de la nostra Escola, finalista dels Premis 'Medalles ADI 2020'

Nil Peguero, titulat del Grau en Enginyeria de Disseny Industrial i professor ATP de la nostra Escola, finalista dels Premis 'Medalles ADI 2020'

L’Associació de Disseny Industrial ADI-FAD organitza els Premis ADI 2020, que engloba tres reconeixements en diferents àmbits del disseny: els Premis Delta per a professionals i empreses de disseny industrial, atorgats des de 1961, les Medalles ADI per a estudiants de disseny de producte, les quals es concedeixen des de 1976, i els Premis ADI Cultura reconeixent projectes que posen en valor la cultura del disseny, des de 2016.

Els guanyadors dels Premis ADI es donaran a conèixer el  24 de novembre de 2020, durant la Barcelona Design Week. Aquests seran exposats durant la primavera de 2021 al Barcelona Design Hub a l'exposició "El mejor diseño del año", a més de passar a formar part del llibre ADI Book 2020.

Les Medalles ADI premien els projectes de final de grau, postgrau o màster dels joves dissenyadors formats recentment en els centres educatius espanyols. Tenen per objectiu contribuir a establir ponts d’unió entre l’àmbit acadèmic i el món industrial. És un premi amb una gran tradició en el panorama de el disseny del nostre país que fomenta el futur talent de les generacions més joves. En aquesta edició s’han seleccionat 12 projectes finalistes i un d'ells és de Nil Peguero, professor associat a temps parcial de la nostra Escola del departament d'Enginyeria Gràfica i de Disseny (717), titulat del Grau en Enginyeria de Disseny Industrial i Desenvolupament del Producte de l'EPSEVG i estudiant del Grau en Enginyeria Mecànica a la nostra Escola.

El nom del projecte presentat pel Nil Peguero és ALBA, i es tracta d'un sistema d'il·luminació infantil, interactiu i portàtil. El tutor del Treball de Final de Grau va ser el Dr. Chema Ibáñez.

El projecte Alba és la culminació de dos anys de treball centrats en el concepte de “la llum com a ens viu”. El projecte se centra en la idea d'utilitzar la llum com a mitjà no tangible per a acompanyar a les persones. En el procés creatiu centrat en l'usuari, en Nil ha aplicat metodologies objectives de disseny.

La conclusió d'aquesta recerca metodològica el va fer arribar a dues grans conclusions: 1. La por a la foscor se suporta però no s'afronta, i 2. Els pares dins del sector de la il·luminació infantil són simples compradors, no usen el producte activament.

Alba proposa una col·laboració activa entre els pares i els nens, per tal d'abordar les dues conclusions del projecte. El fet de treballar junts amb un objectiu genera un espai de confiança al voltant del llum. Mentre els nens se senten recolzats pels seus pares, aquests últims passen temps amb ells a manera de compartir en família.

Els 6 modes de llum preinstal·lats, sense instruccions prèvies, proposen un Sandbox en què pares i nens poden explorar el seu funcionament. La col·laboració entre ells genera un espai de confort per als nens i un desafiament per als pares.

Els cercles daurats posen de rellevància els contactes elèctrics sobre els quals interactuar. Aquests contactes s'activen mitjançant moviments com a pulsació, rotació, lliscat, entre altres. Trobar les combinacions adequades activarà modes diferents.L’Associació de Disseny Industrial ADI-FAD organitza els Premis ADI 2020, que engloba tres reconeixements en diferents àmbits del disseny: els Premis Delta per a professionals i empreses de disseny industrial, atorgats des de 1961, les Medalles ADI per a estudiants de disseny de producte, les quals es concedeixen des de 1976, i els Premis ADI Cultura reconeixent projectes que posen en valor la cultura del disseny, des de 2016.

Els guanyadors dels Premis ADI es donaran a conèixer el  24 de novembre de 2020, durant la Barcelona Design Week. Aquests seran exposats durant la primavera de 2021 al Barcelona Design Hub a l'exposició "El mejor diseño del año", a més de passar a formar part del llibre ADI Book 2020.

Les Medalles ADI premien els projectes de final de grau, postgrau o màster dels joves